Víkend v dolinke Šindliarka

Víkend v dolinke Šindliarka 1.11. 2008 Akciu som už plánoval dlhšiu dobu, ale stále vyhrali jaskyne nad „povrchovkou“ . Konečne prišli sviatky a rodinné povinnosti boli prednejšie ako jaskyne. Tak sme sa dohodli z jaskyniarskou mlaďou (Tomášom Kováčikom) na povrchovej akcii s cieľom spoznať Bielu jaskyňu a trošku sa pomotať po okolí. Nakoniec sa k nám pridali aj členovia OS Ružomberok v zložení M. Jurečka a M. Lakoštík.


Spršané ráno nás síce odrádzalo od blúdenia lesom ale nakoniec sa všetko zmenilo a počasie bolo ideálne . Miro sa pochválil novým GPS Garmin Oregon 300, s ktorým sa celú cestu hral a zaznamenával všetky zaujímavé veci. Prvou zastávkou bola jaskyňa Tiffany , kde sa iba zameral vchod a pokračovali sme ďalej pomedzi skalné rady na dno doliny. Tu je veľmi pekný amfiteáter s vodopádom a z ľavej strany zo skaly presakuje voda a na niektorých miestach vytvára aj silnejšie prúdy vody. Neskôr sme zistili, že vyžšie priamo nad amfiteátrom sú ďalšie dve rovnako slabé vyvieračky a ešte kúsok nad nimi sa nachádza Biela jaskyňa objavená a preskúmaná p. Hipmanom . Jaskyňa sa vyznačuje peknou bielou výzdobou a prekonanými 2 závalmi za ktorými je pekne vyzdobená sienka a momentálne aj s párom netopierov. Pod skalným radom nad jaskyňou sme si ešte zaznačili jedno perspektívne prepadlisko a pokračovali sme v potulkách. Po chvíli sme narazili na poľovnícky chodník , ktorý nás zaviedol na spálenisko kde sa nachádza Netopieria jaskyňa. Po chodníku sme pokračovali až do doliny v Medzibrodí kde sme sa pokochali vyvieračkami a statnými kôpkami po medveďovi. Po prebrodení potoka sme akciu ukončili okolo 15,00 na penzióne v Jáne.

 

2. 11. 2008 Po večernej debate s Pavlom sme usúdili, že trápiť sa vo dvojici v Tiffany sa neoplatí a tak sme sa vybrali znova na jesenné blúdenie do Šindliarky. Tento raz sa mi podarilo presvedčiť aj môjho otca a tak v trojici sme šliapali hore dolinkou rovno k Bielej jaskyni. Tu sme sa zastavili a dnu po prvý zával nakukol ako Pavel tak na moje veľké prekvapenie aj otec . Hore dolinkou sme vystúpili až po prvý „Y“ kde sa nám podarilo identifikovať jaskyňu B6 s ohromným portálom a nad ňou jaskyňu Maštaľ . Ďalej sme našli ešte 1 známu jaskyňu Trojuholník. Odhadovaná dĺžka každej s jaskýň je cca 10+ m . Pri potulkách v skalných radoch sa nám ešte podarilo nájsť pár perspektívnych jaskyniek dĺžky cca 3 m. Keďže sme tento krát nemali so sebou gps bude asi dosť problematické znovu nájsť lokality v zimnou období kedy sa chceme presvedčiť o niektorých prievanových miestach, ktoré bolo v jesennom počasí problematicky spoľahlivo určiť . Za zmienku možno ešte stojí to, že niekde v skalných radoch sme našli mladý stromček Tis – Taxus. foto 1.11.2008 {gallery}20081101{/gallery}foto 2.11.2008zradila nás technika,preto sú fotky iba mobilom {gallery}20081102{/gallery} {mos_ri}