Nové jaskyne v Spismichalovej doline

Po úžasných objavoch v jaskyni Mesacný Tien som sa s kamarátom Palom Gavlákom na jesen 27. 8. 2008 šiel pozriet ku vchodu do tejto jaskyne do Spismichalovej doliny. Túto malú, ale krásnu dolinku obklopujú nádherné vápencové masívy. Pri pozvolnom schádzaní dole dolinou, som úplnou náhodou natrafil na malý otvor vo svahu o priemere cca 20cm, s ktorého dul silný prievan a hodená skala padala niekolko metrov do hlbky. Ako to už pri objavoch býva, nemal som so sebou nic do jaskyne. Predpokladám, podla terénu, kde sa vchod do jaskyne nachádza, že jaskyna sa otvorila len nedávno. Pred troma dnami boli siné dažde a prúdy vody, ktoré stekali dole žliabkom rozrušili tenkú vrstvu zeme a skál nad jaskynou, niekolko skál sa prepadlo a urobil sa malý otvor.

Po dvoch týždnoch som sa s túžbou po objave vybral aj s kolegom Matom Palickom ku jaskyni. Musel som odvalit niekolko velkých balvanov, aby som dostatocne rozšíril vchod do jaskyne. Zostúpil som asi 5m na dno jaskyne, ktoré pozvolne klesá dalej. Koniec jaskyne je v kamennej suti, s ktorej bolo cítit prievan. Dlžku som odhadol na 20m a výšku na 4m. Jaskynu tvorí puklina široká asi 2,5m s množstvom takmer volných kamenov trciacich zo závalu na strope, co riadne znepríjemnuje pobyt v tejto jaskyni, ale perspektíva jaskyne je podla všetkého velká.
Pokial som ja objavoval, môj kamoš Mato sa túlal po okolí a našiel zaujímavú jaskynu, s ktorej fúkal dost silný prievan.
Okamžite som sa dnu naplazil a zacal rozširovat miestnost asi 3x2m velkú. Po chvýlke kopania som zistil odkial fúka prievan. Bolo to zo sute pri skalnej stene, ktorá sa javí ako masív. Zacal som tam vyhlbovat sondu, ale bol som sám a rýchlo som sa unavil pri vyprostovaní velkých balvanov. Aj tu je velká šanca na rýchly objav. Väcšiu jaskynu som pomenoval Jaskyna Mesacného Svitu a menšiu Jaskyna Mesacného Mrku.
30. 8. 2010 som sa po dlhej dobe šiel pozriet na tieto lokality. Prekvapila ma jaskyna Mesacného Svitu, z ktorej nebolo cítit prievan a vnútri sa udržal sneh. Pri jaskyni Mesacného Mrku som okamžite zacítil prievan.
Záver. Perspektívne jaskyne, ktoré už možno po malej námahe ponúknu další postup.