Objavy v jaskyni Zlomísk

Objavy v jaskyni Zlomísk
Dňa 19. 09. 2009 sme v zložení Pavel Procházka, Michal Danko, Tomáš Grygar a Tomáš Kováčik išli skoro na istotu. Po predošlej akcii kedy sa nám podarilo preniknúť do cca 30m dlhej chodby ukončenej úžinou nám bolo jasné, že po prekonaní úžiny sa konečne dočkáme ďalších postupov. Videli sme rozširujúcu sa chodbu a za ňou iba čierno. Zhodou okolností sme však museli čakať dva dlhé týždne aby sme sa stretli znovu v rovnakom zložení na objavnej akcii.

Práce od začiatku nešli vôbec podľa plánu. Úžina, ktorá vyzerala na hodinku odolávala omnoho dlhšie. Ja ani Pavel nie sme najútlejší jaskyniari a tak sme sa tam na bruchu vytrápili niekoľko hodín. Každý úder kladivom do zasyntrovaných platní a okruhliakov bol čoraz vyčerpávajúcejší. Postupovali sme v podstate po centimetroch až sa na to nemohol asi ten hore pozerať a zázračne odskočila presne tá platňa, ktorá najviac zaberala priestor ale zas iba na toľko aby sme sa poriadne vytrápili pri preliezaní do neznáma.
Po preplazení sa úzkou chodbou sme sa dostali do malej sienky, kde sa dalo konečne postaviť, hneď tu nás zaujala pravá vetva ukončená napadanými blokmi posiatymi s pizolitmi a žulovými okruhliakmi. Chodba pomerne široká škoda len že, skoro až po vrch zasutená, má však výrazný prievan, možno vhodné ďalšie pracovisko.
Vydávame sa teda volnými priesormi, ktoré sú veľmi členité a tak netušíme ktorým smerov vlastne ideme. Voda sa tu riadne vyhrala, skalopsi, facety, chodba vedľa chodby a na zemi okruhliaky. Tie najväčšie sú ako hádzanárska lopta. Všade prítomné pizolity dávajú poriadne zabrať, trpia kombinézy aj ojavitelia. Po spleti odpočiek, plaziviek, prepojok a meandrov sa dostávame k úžine kde je ešte výraznejší prievan ako vo vstupnej plazivke. Vidno dopredu tak 5m a dalej čierno, hlavu neprepchám svetlo hádže tiene, dačo odfotím ale nie sme omoc múdrejší. Pavel velí návratu, pred objavnou úžinou sme nechali totiž dvoch mladých jaskyniarov lopotiť v hlinenom sifóne…
Náš odhad je 150-200m nových priestorov s veľkým potenciálom na ďalšie postupy. Najskôr sa však do objavov vyberieme s meraním a zistíme aj smery prievanov.